Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Festivalul Internațional de Literatură și Traducere Iași – program

23.10.2013 @ 11:00 am - 27.10.2013 @ 10:00 pm

Festivalul Internaţional de Literatură şi Traducere Iaşi (FILIT) este un proiect ce reunește la Iaşi, în perioada 23-27 octombrie 2013, peste 100 de profesionişti ai cărţii, atât din ţară, cât şi din străinătate. Scriitori, traducători, editori, organizatori de festival, critici literari, librari, distribuitori de carte, manageri şi jurnalişti culturali – cu toţii vor fi în centrul unor evenimente destinate, pe de o parte, publicului larg, dar şi specialiştilor din domeniu, pe de alta.

Pentru informații suplimentare despre FILIT intrați aici sau aici.

Programul FILIT:

MIERCURI – 23 OCTOMBRIE

11.00-13.00, Colegiul Naţional „Emil Racoviţă” Iași
„Scriitori printre liceeni”, lectură și Q&A
Participanţi: Petru Cimpoeşu, Filip Florian
Moderatoare: Prof. Liliana Balan
————————————————————————————————-

11.00-13.00, Aula Universității Tehnice „Gheorghe Asachi” din Iași
„Scriitori printre studenţi”, lectură și Q&A
Participă: Emil Brumaru, Radu Pavel Gheo
Moderator: Conf. univ. dr. Antonio Patraş
————————————————————————————————-

11.00-13.00, Institutul Francez Iași, Sala „Benjamin Fondane”
„Cum trece cartea graniţa”, masă rotundă
Participă: Traducători și autori invitați în Festival
Moderatoare: Corina Bernic
————————————————————————————————-

13.00-15.00, Colegiul „Costache Negruzzi” Iași, Sala de festivități
„Scriitori printre liceeni”, lectură și Q&A
Participă: Ileana Mălăncioiu, Ştefan Agopian
Moderatoare: Prof. dr. Camelia Gavrilă, prof.dr. Mihaela Doboș
————————————————————————————————-

3.00-15.00, Cinema ArtHouse Central, Moldova Mall, Sala Roşie
„Întâlnirile Alecart”, dialog cu redactorii, colaboratorii şi cititorii revistei
Participă: Sadie Jones
Moderatori: Prof. dr. Nicoleta Munteanu, prof. Emil Munteanu
Moment muzical Colegiul Național de Artă „Octav Băncilă” Iași
Prof. Cristi Lazăr, lăută; Otilia Lazăr, violoncel
Prof. corepetitor Smaranda Acatrinei
————————————————————————————————-

14.00-15.00, Casa FILIT
Vernisajul expoziției foto „117 Scriitori români” de Mircea Struțeanu
Eveniment urmat de prezentarea albumului „117 Scriitori români”
————————————————————————————————-

15.00-16.00, Galeriile „Pod Pogor”
„Poezia românească în Grecia – Reflecţii şi perspective”, conferință
Participă: Prof. Andreas Rados
Organizat de Fundația pentru Promovarea Culturii Balcanice și Europene,,Rigas Fereos”
————————————————————————————————-

15.00-16.30, Colegiul Naţional Iaşi, Sala de festivităţi
„Traducerea – rigoare și artă la interferența de spații culturale”
Întâlnire profesori de limba română şi de limbi străine cu traducătorii
Participă: Traducătorii invitaţi şi profesorii de limba română şi de limbi străine din Iaşi
Moderatoare: prof. Sabina Manea (ISJ)
Organizat de Inspectoratul Şcolar Judeţean Iaşi
————————————————————————————————-

15.00-16.30, Casa FILIT
„Scriitorii în centru”, lecturi + dezbatere
Participă: Petru Cimpoeşu, Jan Koneffke, Cristian Teodorescu
Moderatoare: Bianca Burţa-Cernat
————————————————————————————————-

16.30-17.00, Ateneul Tătăraşi, Sala Foaier
„Iaşii în mărturii şi evocări literare”, expoziţie de fotografie şi texte
Organizotor: Ateneul Tătăraşi
————————————————————————————————-

16.30-17.00, Casa FILIT
Seturi de muzică electronică „LeVant”, muzică electronică
Participă: George D. Stănciulescu
————————————————————————————————-

17.00-20.00, Ateneul Tătărași, Sala Mare/Galeriile de Artă
„Romane pe văzute – literatură română şi germană pe ecran”
Proiecție de film
Organizată de Ateneul Tătăraşi, în parteneriat cu Centrul Cultural German Iaşi
————————————————————————————————-

19.00-20.00, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri”, Sala Mare
„Serile FILIT: festivalul îşi salută invitaţii”
Moderator: Cătălin Sava (TVR)
————————————————————————————————-

20.00-21.30, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri”, Sala Mare
Spectacol de operă-balet: Partea I
Indiile galante de Jean-Philippe Rameau, montat pentru prima dată de regizorul Andrei Şerban
Organizat de Opera Națională Română Iași
22.00-23.30, Spectacol de operă-balet: Partea a II-a
Organizat de Opera Națională Română Iași
————————————————————————————————-

21.00, Cinema ArtHouse Central, Cafenea
Concert „Her Funky Subjects”
COMPONENŢĂ: Sorina (voce), Radu (percuţie), Teo (chitară), Sergiu (bass)
Concert cool, soul, groovy, jazzy

JOI –  24 OCTOMBRIE

10.30-12.00, Casa cu absidă „Laurenţiu Ulici”
„Scriitorii ieşeni în dialog cu traducătorii”, întâlnire informală
Participă: Traducătorii invitaţi şi membrii USR, Filiala Iaşi
Organizat în parteneriat cu Uniunea Scriitorilor din România, Filiala Iaşi
————————————————————————————————-

11.00-13.00, Colegiul Naţional Iaşi, Sala de festivități
„Scriitori printre liceeni”, lectură și Q&A
Participă: Adriana Bittel, Cecilia Ştefănescu
Moderatoare: Prof.dr. Gabriela Florentin Petrache
————————————————————————————————-

11.00-13.00, Aula Universității Tehnice „Gheorghe Asachi” din Iași
„Scriitori printre studenţi”, lectură și Q&A
Participă: Ioana Pârvulescu
Moderator: Conf. univ. dr. Emanuela Ilie
————————————————————————————————-

12.00-14.00, Ateneul Tătăraşi, Sala Mare
„Recunoaşte autorul şi opera”, concurs literar
Organizat de Ateneul Tătăraşi
————————————————————————————————-

12.30-14.00, Primăria Iaşi, Sala Mare
„Lansarea antologiilor de poezie şi proză ieşene”, lansare de carte
Participă: Conf. univ. dr. Antonio Patraş, lect. univ. dr. Doris Mironescu şi autorii selectaţi în antologii
————————————————————————————————-

13.00-15.00, Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri”, Sala de festivități
„Scriitori printre liceeni”, lectură și Q&A
Participă: Denisa Comănescu, Ion Mureşan
Moderator: Prof. Manuela Beatrice Coțofan
————————————————————————————————-

13.00-15.00, Cinema ArtHouse Central, Moldova Mall, Sala Roșie
„Întâlnirile Alecart”, dialog cu redactorii, colaboratorii şi cititorii revistei
Participă: Gabriela Adameşteanu, Jan Koneffke
Moderatori: Prof. dr. Nicoleta Munteanu, prof. Emil Munteanu
Moment muzical Colegiul Național de Artă Octav Băncilă Iași
Clara Lupașcu, violoncel; Maria Sandu, vioară
Profesor corepetitor Smaranda Acatrinei
—————————————————————————————

14.30-15.00, Casa FILIT
Seturi de muzică electronică „LeVant”, muzică electronică
Participă: George D. Stănciulescu
————————————————————————————————-

15.00-16.30, Casa FILIT
„Scriitorii în centru”, lecturi și Q&A
Participă: Adriana Bittel, Georgi Gospodinov, O. Nimigean
Moderatoare: Simona Sora
————————————————————————————————-

16.00-17.00, Ateneul Tătăraşi, Galeriile de Artă
Lansarea cărţii: Trei poduri peste lume
Autor: Principele Radu al României
Organizată de Ateneul Tatarasi şi Editura Curtea Veche
Participă: Alteţa Sa Regală Principele Radu al României
Prezintă: Cercetător dr. Liviu Brătescu, directorul Ateneului Tătăraşi
————————————————————————————————-

16.30-17.00, Casa FILIT
„Prezentare Literaturfestival Berlin (Germania)”
Participă: Ulrich Schreiber
————————————————————————————————-

17.00-18.30, Casa FILIT
„Scriitorii în centru”, lecturi și Q&A
Participă: Sadie Jones, Florina Ilis, Nichita Danilov
Moderator: Conf. univ. dr. Daniel Cristea-Enache
————————————————————————————————-

17.00-20.00, Ateneul Tătăraşi, Sala Mare/Galeriile de Artă
„Romane pe văzute – literatură română şi germană pe ecran”
Proiecție de film
Organizată de Ateneul Tătăraşi, în parteneriat cu Centrul Cultural German
————————————————————————————————-

17.00, Muzeul Unirii, Holul de onoare, la etaj
„Metamorfoza cărţilor”, expoziție de carte – obiect de artă
Participă: Suzana Fântânariu Baia, Atena-Elena Simionescu
Moderatori: Lăcrămioara Stratulat, Director al Complexului Muzeal Naţional Moldova, şi Valentin Ciucă, critic de artă
————————————————————————————————-

18.00, Institutul Francez Iași, spațiul de expunere
Vernisajul instalației foto-audio „România printre rânduri…”
Prezintă: Orianne Muller şi Anastazia Dupuy (studente la Universitatea Paris-Sorbonne)
Organizat de Asociaţia Communication interculturelle et Muséale avec l’Europe Centrale et Orientale (CIM&CO), Universitatea Paris-Sorbonne – Lectoratul de Limbă, Literatură și Civilizație românești și Institut de la langue roumaine, București, în parteneriat cu Institutul Francez Iași
————————————————————————————————-

19.00-20.30, Cărtureşti Palas
„Cafeneaua Publică – Cum să te lansezi în industria cărții”
Dezbatere
Organizată de Fundaţia Comunitară Iaşi
————————————————————————————————-

19.00-21.00, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri”, Sala Mare
„Serile FILIT: Scriitorii şi televiziunea”, dezbatere
Participă: Stelian Tănase, Mircea Dinescu, Florin Iaru, Cristian Teodorescu
Moderator: Cătălin Sava (TVR)
————————————————————————————————-

21.00, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri”, Sala Mare
Concert simfonic
Program:
– Enescu – Poema Română
– Beethoven – Concertul nr. 3 pentru pian şi orchestră
– Beethoven – Simfona nr. 5
Dirijor: Cristian Oroșanu
Solistă: Raluca Știrbăț, pian
Participă: Orchestra simfonică a Filarmonicii de Stat Moldova Iaşi
Organizat de Filarmonica de Stat Moldova Iaşi
————————————————————————————————-

21.00, Cinema Art House Central, etaj 6, cafenea
Concert „Music Sounds Better”
Concert rock/alternative/indie
Participă: Cristina Schiopu (voce), Mihai Mahalu (chitară), Sorin Petrila (chitară), Marius Avadanii (chitară bas), Mihail Tabarca (percuţie)

VINERI – 25 OCTOMBRIE

09.30-11.00, Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Iași
„Întâlnire cu liceenii”, lectură și Q&A
Participă: François Garde
Moderatoare: Raluca Vârlan
Organizat de Institutul Francez Iași, în cadrul proiectului Festivalul Primului Roman
————————————————————————————————-

10.00, Parcul Științific şi Tehnologic „Tehnopolis” Iaşi,
Holul şi sălile de seminarii
Expoziție cu vânzare de carte tehnică; Seminar cu editurile participante; Lansare de carte tehnică
Eveniment organizat de Parcul Științific şi Tehnologic „Tehnopolis” Iaşi
————————————————————————————————-

11.00-12.00, Colegiul Naţional „Costache Negruzzi” Iași, Sala de festivităţi
„Întâlnire cu liceenii”, lectură și Q&A
Participă: Hervé Bel
Moderator: Prof. univ. dr. Simona Modreanu şi Raphaël Bruchet (lector de franceză)
Organizat de Institutul Francez Iași, în cadrul proiectului Festivalul Primului Roman
————————————————————————————————-

11.00-13.00, Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Iași, Sala de festivități
„Scriitori printre liceeni”, lectură și Q&A
Participă: Florina Ilis, Nichita Danilov, Moderatoare: Prof. dr. Miruna Raluca Bostan
————————————————————————————————-

11.00-13.00, Casa de cultură „Mihai Ursachi”, Sala „Diotima”
„Scriitori printre liceeni”, lectură și Q&A
Participă: Doina Ruşti, Stelian Tănase
Moderatoare:  Prof. dr. Mariana Purțuc, prof. Caliopia Hodorogea
————————————————————————————————-

11.00-13.00, Aula Universității Tehnice „Gheorghe Asachi” din Iași
„Scriitori printre studenţi”, lectură și Q&A
Participă: Filip Florian, Varujan Vosganian
Moderator: Simona Sora
————————————————————————————————-

11.00-13.00, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Sala Ferdinand
„Lost in the original”, întâlnire profesională între studenţi şi profesori de la traductologie cu traducători
Participă: Traducătorii invitaţi, studenţi şi profesori la traductologie
Moderatoare: Prof. univ. dr. Rodica Dimitriu
————————————————————————————————-

13.00-15.00, Liceul Teoretic „Dimitrie Cantemir” Iaşi, Sala de festivități
„Scriitori printre liceeni”, lectură și Q&A
Participă: Simona Popescu, Ştefan Baştovoi
Moderatori: Prof. Anca Dimitriu, prof. Daniela Liliana Zaharia
————————————————————————————————-

13.00-15.00, Cinema ArtHouse Central, Moldova Mall, Sala Roșie
„Întâlnirile Alecart”, dialog cu redactorii, colaboratorii şi cititorii revistei
Participă: Petru Cimpoeşu, Jean Mattern
Moderatori: Prof. dr. Nicoleta Munteanu, prof. Emil Munteanu
Moment muzical Colegiul Național de Artă Octav Băncilă Iași
Componenţa grupului: Alexandra Ichim, corn; Vlad Ivancia, violoncel; Mădălina Ivancia, vioară
Profesor corepetitor Smaranda Acatrinei
————————————————————————————————-

14.00, Casa Dosoftei
„Întâlnire cu publicul”, lectură și Q&A
Participă: Hervé Bel, Véronique Bourlon (directoarea Festival du Premier Roman din Chambéry)
Moderator: Prof. univ. dr. Simona Modreanu
Organizat de Institutul Francez Iași, în cadrul proiectului Festivalul Primului Roman
————————————————————————————————-

14.00-15.30, Casa FILIT
„Scriitorii în centru”, lecturi poezie + dezbatere
Participă: Florin Iaru, Denisa Comănescu, Ion Mureşan
Moderator: Bogdan Creţu
————————————————————————————————-

15.30-16.00, Casa FILIT
Seturi de muzică electronică „LeVant”
Muzică electronică
Participă: George D. Stănciulescu
————————————————————————————————-

16.00-17.30, Casa FILIT
„Scriitorii în centru”, lecturi + dezbatere
Participă: Radu Pavel Gheo, Andrew Cowan, Ruxandra Cesereanu, Moderator: Paul Cernat
————————————————————————————————-

16.00-17.30, Lectoratul de franceză, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi
„Întâlnire cu studenții”, lectură și Q&A
Participă: François Garde
Moderator: Raphaël Bruchet
Organizat de Institutul Francez Iași, în cadrul proiectului Festivalul Primului Roman
————————————————————————————————-

16.00-17.30, Institutul Francez Iaşi, Sala „Benjamin Fondane”
„Traducerea: trădată de original!”, conferinţă
Participă: Georges Bastin, profesor la Universitatea din Montréal
Moderator: Prof. univ. dr. Rodica Dimitriu
Întâlnire în limba franceză
————————————————————————————————-

16.00-17.30, Sala de lectură a Bibliotecii Judeţene
„Gheorghe Asachi” Iaşi
„Literatura de consum. Posibilități de traducere”, dezbatere
Participă: Traducători, editori, scriitori
Moderator: Dan Doboș
Organizată de Biblioteca Judeţeană „Gheorghe Asachi” Iaşi
Eveniment profesional
————————————————————————————————-

17.00-18.30, Galeria Universitas, Casa Balș, Universitatea de Arte „George Enescu” Iaşi
„Basme REconstruite”, expoziție de ilustrație de carte și carte – obiect de artă
Participă: studenții specializării Arte-plastice GRAFICĂ, din cadrul UAGE, Iași
Moderatoare: Valentina Druţu, muzeograf, şi prof. univ. dr. Atena-Elena Simionescu
Organizată de Universitatea de Arte „George Enescu” Iaşi
————————————————————————————————-

17.00-18.30, Galeriile „Pod Pogor”
„Îndrăgostit de Tarkovski. Mic tratat de trăire a artei”
Lansare de carte în prezența autorului
Participă: Mihai Vacariu şi Elena Dulgheru, Invitat: Liviu Antonesei
Organizată de Editura Adenium
————————————————————————————————-

17.00-19.00, Ateneul Tătăraşi Galeriile de Artă
„Romane pe văzute – literatură română şi germană pe ecran”
Proiecție de film
Organizată de Ateneul Tătăraşi, în parteneriat cu Centrul Cultural German Iaşi
————————————————————————————————-

17.30-18.00, Casa FILIT
„Prezentare Festival du Premier Roman-Chambéry (Franţa)”
Prezentare de festival literar internaţional
Participă: Véronique Bourlon
————————————————————————————————-

18.00-19.30, Casa FILIT
„Scriitorii în centru”, lecturi + dezbatere
Participă: Ştefan Agopian, Cecilia Ştefănescu, Andrei Kurkov, Moderator: Marius Chivu
————————————————————————————————-

19.00-20.30, Ateneul Tătărași, Sala Mare
„Poveste de vară”, spectacol de teatru – muzică şi literatură
Organizat de Ateneul Tătărași în parteneriat cu scriitoarea A.G. Billig și Fernando Mihalache
————————————————————————————————-

20:00, Cinema ArtHouse Central, Cafenea
Piesă de teatru: „7 blesteme cerute, făcute şi legate” (regia: Chris Simion), spectacol de teatru
Organizată de Cinema ArtHouse Central
————————————————————————————————-

20.00, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri”, Sala Mare
„Serile FILIT: Întâlnire cu Herta Müller. Premiul Nobel la Iaşi”
Dezbatere
Participă: Herta Müller, Moderator: Liviu Mihaiu
————————————————————————————————-

21.00, Cinema ArtHouse Central, Cafenea
Concert de jazz: „Gârlea cvintet jazz – Rhythm of the word & art painting”
Componenţă: Cristian Gârlea (pian, sintetizatoare), Iulian Pavelescu (chitară), Adrian Trufia (bas), Constantin Stavrat (tobe), Mihaela Gârlea (voce), Mihaela Pavelescu (artist plastic)
————————————————————————————————-

21.30, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri”, Sala Mare
Concert: Ada Milea, Anca Hanu, Cristi Rigman, Bobo Burlăcianu
————————————————————————————————-

23.00, Casa FILIT
„Noaptea albă de poezie și jazz”, lecturi de poezie și recital de jazz
Moderatori: Corina Bernic, Claudiu Komartin
Organizat de Asociația Charta, Salonul de Literatură Zero+ şi Institutul Max Blecher

SÂMBĂTĂ – 26 OCTOMBRIE

10.00-12.00, Casa FILIT
„Mişcări, expresii şi fetişuri în scriitura ieşeană”, dezbatere
Participă: Călin Ciobotari, Marius Chelaru, Ioana Petcu, Livia Iacob, Bogdan Moisa, Emanuela Ilie, Ana Săndulescu, Ioan Răducea
Moderatori: Marius Sidoriuc, Paul Gorban
Organizat de Salonului de literatură Zero+
————————————————————————————————-

10.00-14.00, Galeriile „Pod Pogor”
„Science-fiction în România”, vernisaj și colocviu
Organizat de Muzeul Literaturii Române Iași, în colaborare cu Biblioteca Județeană Iași
————————————————————————————————-

11.00-13.00, Ateneul Tătăraşi (sala mare)
„Literatura la Ateneu”, lectură și Q&A
Participă: Daniela Zeca, Cristian Teodorescu
Moderator: Marius Chivu
————————————————————————————————-

11.30, Sala Ferdinand, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”
„Editori străini/Editori români: întâlnire profesională”
Întâlnire profesională
Organizată în parteneriat cu Asociația Editorilor din România
————————————————————————————————-

12.00, Casa FILIT
„Întâlnire cu publicul”, lectură și Q&A
Participă: Hervé Bel, François Garde
Moderatoare: Prof. univ. dr. Simona Modreanu
Organizat de Institutul Francez Iași, în cadrul proiectului Festivalul Primului Roman
————————————————————————————————-

12.00-13.30, Muzeul Unirii, Sala 1
Vernisajul Expoziţiei de carte medicală. Prezentare de carte
Prezintă: Prof. dr. Adrian Streinu Cercel (Bucureşti), Prof. dr. Carmen Dorobăţ (Iaşi)
Organizat de Spitalul de Boli Infecțioase „Sfânta Parascheva” Iași în parteneriat cu Complexul Muzeal Național Moldova
————————————————————————————————-

12.00-14.00, Mănăstirea Golia, Stăreție
„Literatura religioasă. Posibilităţi de traducere”, masă rotundă
Participă: Traducătorii invitaţi
Moderatori: Cătălin Jeckel, Director Editura Doxologia, şi Constantin Sturzu, Consilier Cultural al Mitropoliei Moldovei și Bucovinei
————————————————————————————————-

12.00-14.00, Casa Dosoftei, la etaj
Întâlnire cu scriitorul Manuel Rico, lectură publică și Q&A
Participă: Manuel Rico
Moderator: Prof. univ. dr. Dana Diaconu
Organizat de Institutul Cervantes din București, Ambasada Spaniei în România
————————————————————————————————-

12.00-14.00, Cinema ArtHouse Central, Moldova Mall, Sala Roșie
„Întâlnirile Alecart”, dialog cu redactorii, colaboratorii şi cititorii revistei
Participă: David Vann, Andrew Cowan
Moderatori: prof. dr. Nicoleta Munteanu, prof. Emil Munteanu
Moment muzical Colegiul Național de Artă Octav Băncilă Iași
Traian Sturza, fagot;
Cvartetul de flaut: Raluca Tihon, Carla Stoleru, Mihaela Grigoraș, Diana Elenescu
Profesor corepetitor Smaranda Acatrinei
————————————————————————————————-

12.00-13.30, Casa de Cultură din Pașcani, parter, Galeria de Artă
Lecturi publice în Pașcani, lecturi și Q&A
Participă: Florina Ilis, Radu Pavel Gheo
————————————————————————————————-

14.00-15.30, Casa FILIT
„Scriitorii în centru”, lecturi de poezie și Q&A
Participă: Mircea Dinescu, Emil Brumaru, Ileana Mălăncioiu
Moderator: Conf. univ. dr. Daniel Cristea-Enache

————————————————————————————————-

16.00: Conferinţă de presă, Cinema ArtHouse Central, Galeria de artă
17.00: Vernisaj
Expoziţie de grafică „Prospective of  Retrospective”: Dan Raul Pintea
Organizat de Cinema ArtHouse Central
————————————————————————————————-

15.30-16.00, Casa FILIT
Seturi de muzică electronică „LeVant”, muzică electronică
Participă: George D. Stănciulescu
————————————————————————————————-

16.00-17.30, Casa FILIT
„Scriitorii în centru”, lecturi și Q&A
Participă: Daniela Zeca, Jean Mattern, Andrea Bajani
Moderatoare: Luminiţa Corneanu
————————————————————————————————-

17.00, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Librăria „Orest Tafrali”
„Miniaturas de tiempos venideros. Poesía rumana contemporánea”
Prezentarea antologiei de poezie românească, ediţie bilingvă, traducere de Cătălina Iliescu Gheorghiu, Vaso Roto Ediciones, 2013
Participă: Conf. univ. dr. Cătălina Iliescu Gheorghiu și lect. univ. dr. Doris Mironescu
————————————————————————————————-

17.00, Galeriile Fundaţiei Regale (B.C.U.)
Lansare de carte
Lansarea Anuarului Uniunii Artiştilor Plastici din România – Filiala Iaşi, în cadrul expoziţiei „Salonul Artei Ieşene”
Participă: Felix Aftene, preşedinte U.A.P.R. – Filiala Iaşi, Valentin Ciucă, critic de artă
Petru Bejan, critic de artă
Organizator: Uniunea Artiştilor Plastici din România – Filiala Iaşi
————————————————————————————————-

17.00-19.00, Ateneul Tătăraşi, Sala Mare/Galeriile de Artă
„Romane pe văzute – literatură română şi germană pe ecran”
Proiecție de filme
Organizată de Ateneul Tătăraşi, în parteneriat cu Centrul Cultural German
————————————————————————————————-

17.30-18.00, Casa FILIT
„Prezentare Literaturfestival Leukerbad (Elveţia)”
Participă: Hans Ruprecht
————————————————————————————————-

18.00-19.30, Casa FILIT
„Scriitorii în centru”, lecturi + dezbatere
Participă: Gabriela Adameşteanu, Aris Fioretos, Varujan Vosganian
Moderator: Dan Shafran
————————————————————————————————-

20.00, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri”, Sala Mare
„Serile FILIT: Întâlnire cu François Weyergans. Premiul Goncourt la Iaşi”, dezbatere
Participă: François Weyergans
Moderator: Cristian Tudor Popescu
————————————————————————————————-

21.30, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri”, Sala Mare
„Texterioare”
Concert Alexandru Andrieş şi invitaţii săi: Maria Ioana Mîntulescu, Berti Barbera, Sorin Romanescu
————————————————————————————————-

22.00, Baia Turcească
„DE.KOLECTI.F”, concert muzică electro
O noapte dedicată muzicii electronice germane şi franceze alături de Prosumer, regele neîncoronat al Panorama Bar din Berlin, şi Paradis, doi DJ din Paris care recontextualizează pop-ul francez. Totul cu concursul unui monstru autohton cu șase voci și o mască, Rochițe, și proiecțiile video ale lui Dreamrec
Organizat de Goethe Institut, Institutul Francez din România, Rokolectiv
Cu sprijinul: Elysée Vertrag-Traité de l’Elysée, Federal Foreign Office Germany, Orange, Renault, Compania Fapt, Brain Events, Primaria Iași
În cadrul Semicentenarului semnării Tratatului de la Elysée
————————————————————————————————-

21.30, Art House Central, etajul 6, Cafenea
Proiectul muzical „Ad Ombra”, muzică ambiental-simfonică
Participă: George D. Stănciulescu
————————————————————————————————-

DUMINICĂ-27 OCTOMBRIE

12.00-14.00, Casa FILIT
Focus Republica Moldova, lecturi publice și dezbatere
Participă: Arcadie Suceveanu (preşedintele Uniunii Scriitorilor din Republica Moldova), Ana Bantos (critic literar), Iulian Ciocan (scriitor, critic literar, jurnalist), Nicolae Spătaru (poet), Lucreţia Bârlădeanu (poetă, prozatoare)
Moderator: Arcadie Suceveanu
Organizat în parteneriat cu Uniunea Scriitorilor din Republica Moldova.
————————————————————————————————-

12.00-14.00, Cinema ArtHouse Central, Moldova Mall, Sala Roșie
„Întâlnirile Alecart”, dialog cu redactorii, colaboratorii şi cititorii revistei
Participă: Ruxandra Cesereanu, Andrea Bajani
Moderatori: Prof. dr. Nicoleta Munteanu, prof. Emil Munteanu
Moment muzical Colegiul Național de Artă Octav Băncilă Iași
Ciprian Chirvasă, trompetă;
Ansamblu de percuție: Marius Helciu, Oana Ailenei, Liria Țigăeru, Iustin Rusu
————————————————————————————————-

14.00-15.00, Casa FILIT
Let’s Cross the Borders, conferință
Participă: Daniela-Cristina Cujbă, director executiv/Event Manager, Fundația Iași Capitală Culturală Europeană
Organizată de Fundația Iași Capitală Culturală Europeană
————————————————————————————————-

14.00-16.00, Aula „Mihai Eminescu”, Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu” Iaşi
„Două premii Goncourt în dialog”
Întâlnire cu tema premiului Goncourt şi lansarea proiectului „Premiul Goncourt, ediţia românească”
Participă: François Weyergans și François Garde; Prezentarea proiectului „Premiul Goncourt, ediţia românească” de către Raphaël Bruchet
Moderator: Alexandru Călinescu
Organizată de Institutul Francez Iași, în cadrul proiectului Festivalul Primului Roman

————————————————————————————————-

15.00-16.00, Cinema ArtHouse Central, Moldova Mall, Cafenea
Recital Alexandra Andrei, Andreea Andrei, Cosmin Vaman
————————————————————————————————-

14.30-15.00, Casa FILIT
Seturi de muzică electronică „LeVant”, muzică electronică
Participă: George D. Stănciulescu
————————————————————————————————-

15.00-16.30, Casa FILIT
„Scriitorii în centru”, lecturi și Q&A
Participă: Doina Ruşti, Simona Popescu, David Vann
Moderator: Cosmin Ciotloş
————————————————————————————————-

15.00-17.00, Punct de plecare: Casa FILIT
Relatări 2, performance de Matei Bejenaru realizat în colaborare cu percuţionistul Paul Gradinaru
Participă: Matei Bejenaru și Paul Grădinaru
————————————————————————————————-

17.00-19.00, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri”, Sala Mare
„Serile FILIT: Scriitor în Est”, dezbatere
Participă: Ştefan Baştovoi, Attila Bartis, Georgi Gospodinov, Andrei Kurkov
Moderator: Luca Niculescu
————————————————————————————————-

19.00, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri”, Sala Mare
„Festivitatea de închidere a FILIT”
Moderator: Cătălin Sava (TVR)
Festivitatea decernării Premiilor liceenilor
————————————————————————————————-

20.00, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri”, Sala Mare
Gala extraordinară de operă, operetă și musical-uri celebre
Eveniment organizat de: Opera Națională Română Iași

Details

Start:
23.10.2013 @ 11:00 am
End:
27.10.2013 @ 10:00 pm
Event Tags:
, , , , , ,
Website:
www.filit-iasi.ro

Organizer

Muzeul Literaturii Române Iași

Venue

Unnamed Venue
Iași, Romania + Google Map
Website:
www.filit-iasi.ro