Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Festivalul Internațional de Literatură și Traducere de la Iași – FILIT 2014: program, evenimente, invitați și alte detalii

01.10.2014 @ 10:00 am - 05.10.2014 @ 10:00 pm

Festivalul Internațional de Literatură și Traducere Iași este un proiect aflat la a doua ediție ce reunește la Iași, în perioada 1 – 5 octombrie 2014, peste 300 de profesioniști din domeniul cărții, atât din ţară, cât şi din străinătate. Scriitori, traducători, editori, organizatori de festival, critici literari, librari, distribuitori de carte, manageri şi jurnalişti culturali – cu toţii vor fi în centrul unor evenimente destinate, pe de o parte, publicului larg, dar şi specialiştilor din domeniu, pe de alta.

 Desfășurat în acest an sub Patronajul Reprezentanței Comisiei Europene în România, FILIT va cuprinde lecturi publice, întâlniri ale scriitorilor cu publicul tânăr din licee și universități, Serile FILIT găzduite de Teatrul Național, concerte, mese rotunde și conferințe specializate. Târgul de carte BOOKFEST, organizat în cadrul Filit, va prezenta publicului ieșean oferta de carte a celor mai importante edituri din România.

După ediția din 2013, cotidianul spaniol El Pais a declarat că FILIT “este deja, la prima sa ediție, cel mai important festival literar din Europa de Est“, iar Frankfurter Allgemeine Zeitung a apreciat că “un eveniment de asemenea anvergură și de o asemenea croială europeană n-a mai existat vreodată în România“.

Cu peste 26.000 de vizitatori în anul 2013, FILIT a fost nu doar un succes de public, ci a pus bazele și unor colaborări viitoare cu festivaluri similare din Franța și Elveția și a creat cadrul perfect de întâlnire a scriitorilor români cu traducători în limbile engleză, germană, spaniolă, norvegiană etc.

Invitați FILIT 2014

Autori

          • Radu Aldulescu (Romania)
          • George Bălăiţă (Romania)
          • Lavinia Branişte (Romania)
          • Mircea Cărtărescu (Romania)
          • Magda Cârneci (Romania)
          • Sahar Delijani (Iran)
          • Vasile Ernu (Romania)
          • Edward Hirsch (SUA)
          • Marin Malaicu Hondrari (Romania)
          • David Lodge (Marea Britanie)
          • Norman Manea (Romania)
          • Herta Müller (Germania)
          • Ioana Nicolaie (Romania)
          • Monika Peetz (Germania)
          • Marta Petreu (Romania)
          • Romain Puertolas (Franţa)
          • Andrei Ruse (Romania)
          • Ana Maria Sandu (Romania)
          • Care Santos (Spania)
          • Simona Sora (Romania)
          • Bogdan Suceavă (Romania)
          • Alexandru Vlad (Romania)
          • Ion Vianu (Romania)
          • Matei Vişniec (Romania)
          • Constantin Acosmei (Romania)
          • Radu Andriescu (Romania)
          • Liviu Antonesei (Romania)
          • Guillermo Arriaga (Mexic)
          • Michael Astner (Romania)
          • Cezar Paul-Bădescu (Romania)
          • Svetlana Cârstean (Romania)
          • Gabriel Chifu (Romania)
          • Nicolas Clement (Franta)
          • Mariana Codruț (Romania)
          • Dumitru Crudu (Republica Moldova)
          • Mircea Diaconu (Romania)
          • Caius Dobrescu (Romania)
          • Cătălin Dorian Florescu (Elvetia)
          • Matei Florian (Romania)
          • Emilian Galaicu-Păun (Romania)
          • Bogdan Ghiu (Romania)
          • Georgi Gospodinov (Bulgaria)
          • Adela Greceanu (Romania)
          • Jens Christian Grøndahl (Danemarca)
          • Nora Iuga (Romania)
          • Andrew Louth (Marea Britanie)
          • Patrick McGuinness (Marea Britanie)
          • James Meek (Marea Britanie)
          • Roberto Melo (Italia)
          • Cătălin Mihuleac (Romania)
          • Marius Daniel Popescu (Elvetia)
          • Nicolae Prepliceanu (Romania)
          • Florin Dan Prodan (Romania)
          • Mihai Radu (Romania)
          • Malgorzata Rejmer (Polonia)
          • Adina Rosetti (Romania)
          • Corina Sabău (Romania)
          • Adrian Schiop (Romania)
          • Robert Șerban (Romania)
          • Dan Sociu (Romania)
          • Octavian Soviany (Romania)
          • Fabio Stassi (Romania)
          • Aleksandar Stoicovici (Romania)
          • Marius Szczygieł (Polonia)
          • Krista Szöcs (Romania)
          • Dumitru Țepeneag (Romania)
          • Răzvan Țupa (Romania)
          • Alexandru Vakulovski (Romania)
          • Radu Vancu (Romania)
          • Daniel Vighi (Romania)
          • Elena Vlădăreanu (Romania)
          • Oksana Zabuzhko (Ucraina)

Traducători

        • Inger Johansson (suedeză)
        • Marily Le Nir (franceză)
        • Karácsonyi Zsolt (maghiară)
        • Sunia Acmambet (turcă)
        • Georg Aescht (germană)
        • Sean Cotter (americană)
        • Marian Ochoa de Eribe Urdinguio (spaniolă)

Traducători în limba română

  • Cerasela Barbone
  • Mariana Bărbulescu
  • Livia Cotorcea
  • Dana-Ligia Ilin
  • Leonte Ivanov
  • Gabriela Lungu
  • Mihai Moroiu
  • Antoaneta Liliana Olteanu
  • Radu Părpăuță
  • Carmen-Luiza Săvescu
  • Carmen Vioreanu
  • Luminița Voina-Răuț
  • George Volceanov

Traducători rezidențe FILIT

    • Vanina Bojikova (Bulgaria)
    • Fanny Chartres (Franța)
    • Alexander John Drace-Francis (Marea Britanie)
    • Joanna Kornaś-Warwas (Polonia)
    • Gabriella Koszta (România)
    • Lora Nenkovska (Bulgaria)

Manageri culturali

    • Simona Kessler (România)
    • Andreea Focșăneanu (România)
    • Anca Fronescu (Olanda)
    • Nick Barley (Marea Britanie)
    • Martin de Haan (Olanda)
    • Dominique Gaultier (Franța)
    • Laura Seifert (Germania)
    • Ernest Wichner (Germania)

PROGRAM

Miercuri, 1 octombrie

11:00 AM
Scriitori printre liceeni la Colegiul Mihai Eminescu
1 octombrie – 11:00 am – 1:00 pm
Colegiul Național Mihai Eminescu, Strada Kogalniceanu 10 Iași 700454, Iași, România
Scriitori printre liceeni”, lectură și Q&A Invitați: Cătălin Mihuleac, Dumitru Crudu Coordonat de: Miruna-Raluca Bostan, Costina Creița

12:00 PM
Întâlnirile Clubului „Logos”
1 octombrie – 12:00 pm – 2:00 pm
Galeriile „Pod-Pogor”, Bulevardul Carol I Strada Vasile Pogor Iași 700110, Iași, România
Întâlnirile Clubului „Logos” Invitați: Andrei Ruse, Marius Daniel Popescu Moderatoare: Serinella Zara

Întâlnirile Alecart
1 octombrie – 12:00 pm – 2:00 pm
Casa Balș, Sala „Caudella”, Str. Cuza Voda, 29, Iasi, Iasi, 700038, Iași, România
„Întâlnirile Alecart” Invitați: Marin Mălaicu-Hondrari, Simona Sora Moderatori: Emil Munteanu, Nicoleta Munteanu

Dezbatere: „Teatrul în România comunistă”
1 octombrie – 12:00 pm – 2:00 pm
Universitatea „Petre Andrei”, Aula Magna, Strada Grigore Ghica 13 Iași, Iași, România
Dezbatere: „Teatrul în România comunistă” Invitat: Ion Caramitru Moderator: Doru Tompea

2:00 PM
Scriitori în centru
1 octombrie – 2:00 pm – 4:00 pm
Casa FILIT, Piața Palat Iași, Iași, România
„Scriitori în centru” Invitați: Care Santos, Ion Vianu, Bogdan Suceavă Moderator: Nicolae Crețu

Deschiderea serilor de lecturi & dialoguri de la Casa Poeziei

1 octombrie – 2:00 pm – 3:00 pm
Casa „Dosoftei”, Strada Anastasie Panu 54 Iași 700019, Iași, România
Deschiderea serilor de lecturi & dialoguri de la Casa Poeziei Proiecția documentarului „Zidul lui J.O.” de Matei Bejenaru Invitați: Matei Bejenaru, Emil Brumaru Moderatoare: Corina Bernic

Dezbatere: „Importanța traducerii în cultura română”
1 octombrie – 2:00 pm – 4:00 pm
Institutul Francez Iași, Bulevardul Carol I 26 Iași 700750, Iași, România
Dezbatere: „Importanța traducerii în cultura română” Invitați: Cerasela Barbone, Mariana Cristina Bărbulescu, Livia Cotorcea, Irina Horea, Dana-Ligia Ilin, Gabriela Lungu, Mihai Moroiu, Antoaneta Liliana Olteanu, Radu Părpăuță, Carmen Vioreanu, Luminița Voina-Răuț, George Volceanov Moderator: Nicolae Manolescu Eveniment organizat în parteneriat cu Institutul Francez Iași

3:00 PM
Casa Poeziei
1 octombrie – 3:00 pm – 4:30 pm
Casa „Dosoftei”, Strada Anastasie Panu 54 Iași 700019, Iași, România+
Casa Poeziei Invitați: Constantin Acosmei, Răzvan Țupa Moderatori: Corina Bernic, Silviu Dancu

4:00 PM
Scriitori în centru
1 octombrie – 4:00 pm – 6:00 pm
Casa FILIT, Piața Palat Iași, Iași, România
„Scriitori în centru” Invitați: Monika Peetz, Vasile Ernu, Cezar-Paul Bădescu Moderator: Alex Goldiș

4:30 PM
Casa Poeziei
1 octombrie – 4:30 pm – 6:00 pm
Casa „Dosoftei”, Strada Anastasie Panu 54 Iași 700019, Iași, România+ Harta Google
Casa Poeziei Invitați: Liviu Antonesei, Adela Greceanu Moderator: Radu Vancu

7:00 PM
Serile FILIT: festivalul își salută invitații
1 octombrie – 7:00 pm – 8:00 pm
Teatrul Național „Vasile Alecsandri” Iași, Sala Mare, Strada Agatha Bârsescu 18 Iași 700074, Iași, România
Serile FILIT: festivalul își salută invitații Gazdă: Cătălin Sava (TVR)

8:00 PM
Serile FILIT: Întâlnire cu David Lodge
1 octombrie – 8:00 pm – 9:30 pm
Teatrul Național „Vasile Alecsandri” Iași, Sala Mare, Strada Agatha Bârsescu 18 Iași 700074, Iași, România+ Harta Google
Serile FILIT: Întâlnire cu David Lodge Moderator: Codrin Liviu Cuțitaru Prezintă: Cătălin Sava (TVR)

 

Joi, 2 octombrie

11:00 AM
„Scriitori printre liceeni” la liceul Vasile Alecsandri
2 octombrie – 11:00 am – 1:00 pm
Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri”, Str. Negri Costache, 50, Iasi, , Iași, România+ Harta Google
„Scriitori printre liceeni”, lectură și Q&A Invitați: Marta Petreu, Cezar-Paul Bădescu Coordonat de: Manuela-Beatrice Coțofan, Nicu Crăciun

„Scriitori printre liceeni” la Colegiul Național „Costache Negruzzi”
2 octombrie – 11:00 am – 1:00 pm
Colegiul Național „Costache Negruzzi”, Strada Toma Cozma 4 Iași 700555, Iași, România

„Scriitori printre liceeni”, lectură și Q&A Invitați: Matei Florian, Simona Sora Coordonat de: Mihaela Doboș, Mariana Chiriac

„Scriitori printre liceeni” la Liceul de Informatică „Grigore Moisil”
2 octombrie – 11:00 am – 1:00 pm
Liceul de Informatică „Grigore Moisil”, Strada Petre Andrei 9 Iași 700496, Iași, România

„Scriitori printre liceeni”, lectură și Q&A Invitați: Caius Dobrescu, Ion Vianu Coordonat de: Daniela Zaharia, Luciana Antoci

„Scriitori printre liceeni” la Liceul Teoretic „Miron Costin”
2 octombrie – 11:00 am – 1:00 pm
Liceul Teoretic „Miron Costin”, Liceul Miron Costin Strada Roman Vodă Iași, Iași, România

„Scriitori printre liceeni”, lectură și Q&A Invitați: Daniel Vighi, Gabriel Chifu Coordonat de: Larisa Târzianu, Săndica Bizim

Traducători la Uniunea Scriitorilor din România, Filiala Iași
2 octombrie – 11:00 am – 12:30 pm
Casa cu Absidă, Strada Grigore Ureche 7 Iași 700023, Iași, România
Traducători la Uniunea Scriitorilor din România, Filiala Iași Invitați: Sunia Acmambet, Georg Aescht, Inger Johansson, Karácsonyi Zsolt, Gabriella Koszta, Marily Le Nir, Roberto Merlo, Lora Nenkovska, Marian Ochoa de Eribe, Ernest Wichner, Joanna Warwas-Kornas Moderator: Cassian Maria Spiridon

12:00 PM
Întâlnirile Clubului „Logos”
2 octombrie – 12:00 pm – 2:00 pm
Galeriile „Pod-Pogor”, Bulevardul Carol I Strada Vasile Pogor Iași 700110, Iași, România

Întâlnirile Clubului „Logos” Invitați: Romain Puertolas, Adina Rosetti Moderatoare: Serinella Zara

Întâlnirile Alecart
2 octombrie – 12:00 pm – 2:00 pm
Casa Balș, Sala „Caudella”, Str. Cuza Voda, 29, Iasi, Iasi, 700038, Iași, România+ Harta Google
„Întâlnirile Alecart” Invitați: Sarah Delijani, Georgi Gospodinov Moderatori: Emil Munteanu, Nicoleta Munteanu

2:00 PM
Scriitori în centru
2 octombrie – 2:00 pm – 4:00 pm
Casa FILIT, Piața Palat Iași, Iași, România
„Scriitori în centru” Invitați: Radu Aldulescu, Marius Daniel Popescu, Dumitru Țepeneag Moderator: Roxana Patraș

Dezbatere: „Literatură, filozofie și socio-politică în România actuală”
2 octombrie – 2:00 pm – 4:00 pm
Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”, Amfiteatrul II8, Bulevardul Carol I 11 Iași 700506, Iași, România
Dezbatere: „Literatură, filozofie și socio-politică în România actuală” Invitat: Nicolae Manolescu Moderator: Nicu Gavriluță

Conferință: „Cooperarea franco-română în domeniul cărții”
2 octombrie – 2:00 pm – 4:00 pm
Institutul Francez Iaşi, Galeria „B. Fondane”, French Institute CP 207, OP 1 Bulevardul Carol I 26 Iași 700750, Iași, România
Conferință: „Cooperarea franco-română în domeniul cărții” Invitată: Chloé Becqueriaux, responsabilă Biroul de promovare a cărții din cadrul Institutului Francez din România Eveniment organizat în parteneriat cu Institutul Francez Iași

4:00 PM
Seminar: „Beletristică și literatură academică: oportunități de traducere”
2 octombrie – 4:00 pm – 6:00 pm
Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”, Sala Senat, Bulevardul Carol I 11 Iași 700506, Iași, România
Seminar: „Beletristică și literatură academică: oportunități de traducere” Invitați: Sunia Acmambet, Georg Aescht, Inger Johansson, Karácsonyi Zsolt, Gabriella Koszta, Marily Le Nir, Roberto Merlo, Lora Nenkovska, Marian Ochoa de Eribe, Ernest Wichner, Joanna Warwas-Kornas Moderator: Nicu Gavriluță

Dezbatere: „Jurnalismul cultural în epoca new-media”
2 octombrie – 4:00 pm – 6:00 pm
Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu”, Aula Mare, Strada Păcurari 4 Iași 700511, Iași, România
Dezbatere: „Jurnalismul cultural în epoca new-media” Coordonator: Daniel Șandru Dezbatere organizată de revista de cultură contemporană „Timpul”

Casa poeziei
2 octombrie – 4:00 pm – 5:30 pm
Casa „Dosoftei”, Strada Anastasie Panu 54 Iași 700019, Iași, România
Casa poeziei Invitați: Mariana Codruț, Emilian Galaicu-Păun Moderator: Radu Vancu

Scriitori în centru
2 octombrie – 4:00 pm – 6:00 pm
Casa FILIT, Piața Palat Iași, Iași, România
„Scriitori în centru” Invitați: Romain Puertolas, Ana Maria Sandu, Corina Sabău Moderator: Ion Bogdan Lefter

5:00 PM
Conferința „Traducerea literaturii patristice”
2 octombrie – 5:00 pm – 6:30 pm
Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” Iași, Aula Magna “Mihai Eminescu”, Bulevardul Carol I 11 Iași 700506, Iași, România

Conferința „Traducerea literaturii patristice” Invitat special: Părintele Profesor Andrew Louth Moderator: Cătălin Jeckel

„Romane pe văzute”, vizionare de film și concurs de recunoaștere a operei literare
2 octombrie – 5:00 pm – 7:30 pm
Ateneul Tătărași, Str. Pictorului, 14, Iasi, Iasi, Iași, România
„Romane pe văzute”, vizionare de film și concurs de recunoaștere a operei literare Coordonator: Iuliana Stavarachi

6:00 PM
Casa poeziei
2 octombrie – 6:00 pm – 7:30 pm
Casa „Dosoftei”, Strada Anastasie Panu 54 Iași 700019, Iași, România
Casa poeziei Invitați: Nora Iuga, Aleksandar Stoicovici Moderatoare: Corina Bernic

Scriitori în centru
2 octombrie – 6:00 pm – 8:00 pm
Casa FILIT, Piața Palat Iași, Iași, România
„Scriitori în centru” Invitați: Jens Christian Grøndahl, Gabriel Chifu, Alexandru Vlad Moderatoare: Luminița Corneanu

8:00 PM
Serile FILIT: Întâlnire cu Guillermo Arriaga
2 octombrie – 8:00 pm – 9:30 pm
Teatrul Național „Vasile Alecsandri” Iași, Sala Mare, Strada Agatha Bârsescu 18 Iași 700074, Iași, România
Serile FILIT: Întâlnire cu Guillermo Arriaga Moderator: Marius Chivu Prezintă: Cătălin Sava (TVR)

10:00 PM
Concert – Maria Răducanu și Maxim Belciug
2 octombrie – 10:00 pm – 11:30 pm
Teatrul Național „Vasile Alecsandri” Iași, Sala Mare, Strada Agatha Bârsescu 18 Iași 700074, Iași, România
Concert – Maria Răducanu și Maxim Belciug

 

Vineri, 3 octombrie

11:00 AM
Scriitori printre liceeni la Colegiul Național Iași
3 octombrie – 11:00 am – 1:00 pm
Colegiul Național Iași, Sala de festivități, Str. Arcu 4 Iași 700125, Iași, România
„Scriitori printre liceeni”, lectură și Q&A Invitați: Radu Aldulescu, Vasile Ernu Coordonat de: Dorina Apetrei, Antonina Bliorț

Scriitori printre liceeni la Colegiul Național „Garabet Ibrăileanu”
3 octombrie – 11:00 am – 1:00 pm
Colegiul Național „Garabet Ibrăileanu”, Strada Oastei 1 Iași 700478, Iași, România
„Scriitori printre liceeni”, lectură și Q&A Invitați: Magda Cârneci, Ana Maria Sandu Coordonat de: Carmen Bulhac, Carmen Deleanu, Cezar Hărățu

Scriitori printre liceeni la Colegiul Național „Emil Racoviță”
3 octombrie – 11:00 am – 1:00 pm
Colegiul Național „Emil Racoviță”, Aleea Nicolina, 4, Iasi, Iasi, 700221, Iași, România
„Scriitori printre liceeni”, lectură și Q&A Invitați: Alexandru Vlad, Dumitru Țepeneag Coordonat de: Mihaela Vlioncu, Liliana Balan

Scriitori printre liceeni la Liceul Teoretic „Dimitrie Cantemir”
3 octombrie – 11:00 am – 1:00 pm
Liceul Teoretic „Dimitrie Cantemir”, Aleea Decebal 13 Iași 700230, Iași, România
„Scriitori printre liceeni”, lectură și Q&A Invitați: Corina Sabău, Bogdan Suceavă Coordonat de: Mariana Șușnea, Traian Fîntînaru

12:00 PM
Întâlnirile Clubului „Logos”
3 octombrie – 12:00 pm – 1:00 pm
Galeriile „Pod-Pogor”, Bulevardul Carol I Strada Vasile Pogor Iași 700110, Iași, România
Întâlnirile Clubului „Logos” Invitați: Jens Christian Grøndahl, Cătălin Dorian Florescu Moderatoare: Serinella Zara

„Întâlnirile Alecart”
3 octombrie – 12:00 pm – 2:00 pm
Casa Balș, Sala „Caudella”, Str. Cuza Voda, 29, Iasi, Iasi, 700038, Iași, România
„Întâlnirile Alecart” Invitați: Care Santos, Ioana Nicolaie Moderatori: Emil Munteanu, Nicoleta Munteanu

FILIT în județ
3 octombrie – 12:00 pm – 2:00 pm
Casa de Cultură „Mihail Sadoveanu” Pașcani, Str. Moldovei, 2, Pascani, Iasi, 0, Pașcani, România
„FILIT în județ” Invitați: Marius Daniel Popescu, Alexandru Vakulovski Moderator: Ioan Holban

Reportajul literar polonez contemporan
3 octombrie – 12:00 pm – 2:00 pm
Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”, Sala Senat, Bulevardul Carol I 11 Iași 700506, Iași, România
„Reportajul literar polonez contemporan” Invitați: Mariusz Szczygiel, Małgorzata Rejmer Moderator: Alex Savitescu

Seminar: „Presa românească de la comunism la postcomunism”
3 octombrie – 12:00 pm – 2:00 pm
Universitatea „Petre Andrei”, Aula Magna, Strada Grigore Ghica 13 Iași, Iași, România
Seminar: „Presa românească de la comunism la postcomunism” Invitați: Bogdan Teodorescu, Sorin Antohi, Liviu Antonesei, Al. Călinescu, Dorin Popa Moderator: Mihai Tatulici

Personajul meu preferat din literatura română sau universală
3 octombrie – 12:00 pm – 3:00 pm
Ateneul Tătărași, Str. Pictorului, 14, Iasi, Iasi, Iași, România
„Personajul meu preferat din literatura română sau universală”, concurs de desen pentru copii și adolescenți Coordonator: Iuliana Stavarachi

2:00 PM
Seminar: „Subtitrarea: între imagine, sunet și dialog”
3 octombrie – 2:00 pm – 6:30 pm
Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”, Sala „Ferdinand”, Bulevardul Carol I 11 Iași 700506, Iași, România
Seminar: „Subtitrarea: între imagine, sunet și dialog” Invitați: Pascaline Merten, Valérie Vanden Dunghen, Cristina Varga, Vlad Radulian, Lucia Popovici, Miruna Andriescu, Radu Andriescu, Rodica Anghel Moderatoare: Rodica Dimitriu Eveniment organizat în parteneriat cu Reprezentanța Comisiei Europene în România

Scriitori în centru
3 octombrie – 2:00 pm – 4:00 pm
Casa FILIT, Piața Palat Iași, Iași, România
„Scriitori în centru” Invitați: Andrei Ruse, Daniel Vighi Moderatoare: Emanuela Ilie

4:00 PM
Scriitori în centru
3 octombrie – 4:00 pm – 6:00 pm
Casa FILIT, Piața Palat Iași, Iași, România
„Scriitori în centru” Invitați: Georgi Gospodinov, Dumitru Crudu, Matei Florian Moderator: Bogdan Crețu

Comemorare B. Fundoianu/Benjamin Fondane. Dezbatere despre viața, opera și moartea poetului
3 octombrie – 4:00 pm – 6:00 pm
Institutul Francez Iaşi, Galeria „B. Fondane”, French Institute CP 207, OP 1 Bulevardul Carol I 26 Iași 700750, Iași, România
Evocare: „Comemorare B. Fundoianu/Benjamin Fondane. Dezbatere despre viața, opera și moartea poetului” Invitaţi: Norman Manea, Mircea Martin, Remus Zăstroiu Eveniment organizat în parteneriat cu Institutul Francez Iași

Casa Poeziei
3 octombrie – 4:00 pm – 6:30 pm
Casa „Dosoftei”, Strada Anastasie Panu 54 Iași 700019, Iași, România
Casa Poeziei Invitați: Dan Sociu, Robert Șerban Moderator: Răzvan Țupa

5:00 PM
Romane pe văzute
3 octombrie – 5:00 pm – 7:30 pm
Ateneul Tătărași, Str. Pictorului, 14, Iasi, Iasi, Iași, România
„Romane pe văzute”, vizionare de film și concurs de recunoaștere a operei literare Coordonator: Iuliana Stavarachi

6:00 PM
Scriitori în centru
3 octombrie – 6:00 pm – 8:00 pm
Casa FILIT, Piața Palat Iași, Iași, România
„Scriitori în centru” Invitați: Fabio Stassi, Marta Petreu, Simona Sora Moderator: Doris Mironescu

Casa Poeziei
3 octombrie – 6:00 pm – 7:30 pm
Casa „Dosoftei”, Strada Anastasie Panu 54 Iași 700019, Iași, România
Casa Poeziei Invitați: Octavian Soviany, Elena Vlădăreanu Moderatoare: Svetlana Cârstean

7:00 PM
Literatura pe scenă
3 octombrie – 7:00 pm – 9:00 pm
Ateneul Tătărași, Str. Pictorului, 14, Iasi, Iasi, Iași, România
„Literatura pe scenă”, spectacol de teatru Coordonator: Iuliana Stavarachi

8:00 PM
Serile FILIT: Întâlnire cu Herta Müller
3 octombrie – 8:00 pm – 9:30 pm
Teatrul Național „Vasile Alecsandri” Iași, Sala Mare, Strada Agatha Bârsescu 18 Iași 700074, Iași, România
Serile FILIT: Întâlnire cu Herta Müller Invitat: Ion Vianu Moderator: Ernest Wichner Prezintă: Cătălin Sava (TVR)

10:00 PM
Concert simfonic – Filarmonica Iași
3 octombrie – 10:00 pm – 11:30 pm
Teatrul Național „Vasile Alecsandri” Iași, Sala Mare, Strada Agatha Bârsescu 18 Iași 700074, Iași, România
Concert simfonic – Filarmonica Iași Dirijor: Mihnea Ignat (Spania) Solistă: Mălina Ciobanu, vioară Program: G. Bizet – Selecțiuni din Suitele Carmen W.A. Mozart – Concertul nr. 3 pentru vioară și orchestra în sol major, KV 216 A. Dvorák – Simfonia a IX-a în mi minor, op. 95, Din lumea nouă

11:55 PM
Concert – Cosmin Vaman, Alexandra Andrei și Trupa Spam
3 octombrie – 11:55 pm – 1:00 am
Casa FILIT, Piața Palat Iași, Iași, România
Concert – Cosmin Vaman, Alexandra Andrei și Trupa Spam

 

Sâmbătă, 4 octombrie

11:00 AM
Scriitori printre liceeni la Colegiul Național „Costache Negruzzi”
4 octombrie – 11:00 am – 12:30 pm
Colegiul Național „Costache Negruzzi”, Strada Toma Cozma 4 Iași 700555, Iași, România

„Scriitori printre liceeni”, lectură și Q&A Invitat: Mircea Cărtărescu Coordonat de: prof.dr. Camelia Gavrilă, Mihai-Cezar Zaharia

Scriitorii și puterea
4 octombrie – 11:00 am – 12:30 pm
Casa FILIT, Piața Palat Iași, Iași, România
Dezbatere: „Scriitorii și puterea ” Invitați: Ion Vianu, Dumitru Țepeneag, Matei Vișniec Moderatori: Carmen Mușat, Ovidiu Șimonca Eveniment organizat în parteneriat cu revista „Observator Cultural”

Masă rotundă: „Traducerile literare – oportunități europene”
4 octombrie – 11:00 am – 12:30 pm
Institutul Francez Iași, Bulevardul Carol I 26 Iași 700750, Iași, România
Masă rotundă: „Traducerile literare – oportunități europene” Invitați: Martin de Haan, Laura Seifert, cu participarea traducătorilor: Sunia Acmambet, Georg Aescht, Inger Johansson, Karácsonyi Zsolt, Gabriella Koszta, Marily Le Nir, Roberto Merlo, Lora Nenkovska, Marian Ochoa de Eribe, Ernest Wichner, Joanna Warwas-Kornas Moderatoare: Corina Bernic

„Romanul de debut”, lecturi publice, întâlnire cu autorul
4 octombrie – 11:00 am – 12:30 pm
Librăria „Librarium” Palas, Palas Mall, nivel -1 Strada Palas 7A, Iași, România
„Romanul de debut”, lecturi publice, întâlnire cu autorul Invitat: Nicolas Clément Moderatoare: Simona Modreanu Eveniment organizat în parteneriat cu Institutul Francez Iași

Întâlnire cu poetul Edward Hirsch
4 octombrie – 11:00 am – 12:00 pm
Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”, Sala „Ferdinand”, Bulevardul Carol I 11 Iași 700506, Iași, România
Întâlnire cu poetul Edward Hirsch Invitat: Norman Manea Moderatoare: Rodica Dimitriu

Cuvintele puterii. Literatură și ideologie în România comunistă
4 octombrie – 11:00 am – 12:30 pm
Universitatea „Petre Andrei”, Aula Magna, Strada Grigore Ghica 13 Iași, Iași, România
Conferința Națională „Cuvintele puterii. Literatură și ideologie în România comunistă” Invitați: Bogdan Crețu, Mioara Anton Moderator: Daniel Șandru Conferință organizată în parteneriat cu Institutul de Filologie Română „Al. Philippide” Iași

12:00 PM
Întâlnirile Clubului „Logos”
4 octombrie – 12:00 pm – 2:00 pm
Galeriile „Pod-Pogor”, Bulevardul Carol I Strada Vasile Pogor Iași 700110, Iași, România
Întâlnirile Clubului „Logos” Invitați: Oksana Zabușko, Bogdan Suceavă Moderatoare: Serinella Zara

Întâlnirile Alecart
4 octombrie – 12:00 pm – 2:00 pm
Casa Balș, Sala „Caudella”, Str. Cuza Voda, 29, Iasi, Iasi, 700038, Iași, România
„Întâlnirile Alecart” Invitați: James Meek, Fabio Stassi Moderatori: Emil Munteanu, Nicoleta Munteanu

1:00 PM
Underground-ul sovietic: muzica alternativă în perioada 1945-1991
4 octombrie – 1:00 pm – 2:30 pm
Universitatea „Petre Andrei”, Aula Magna, Strada Grigore Ghica 13 Iași, Iași, România
Conferința Națională „Underground-ul sovietic: muzica alternativă în perioada 1945-1991” Prezentare de Vasile Ernu Moderator: Sorin Bocancea

2:00 PM
Scriitori în centru
4 octombrie – 2:00 pm – 4:00 pm
Casa FILIT, Piața Palat Iași, Iași, România
„Scriitori în centru” Invitați: Alexandru Vakulovski, Caius Dobrescu Moderatoare: Emanuela Ilie

4:00 PM
Scriitori în centru
4 octombrie – 4:00 pm – 6:00 pm
Casa FILIT, Piața Palat Iași, Iași, România
„Scriitori în centru” Invitați: Sahar Delijani, Ioana Nicolaie, Matei Vișniec Moderator: Antonio Patraș

Casa Poeziei
4 octombrie – 4:00 pm – 5:30 pm
Casa „Dosoftei”, Strada Anastasie Panu 54 Iași 700019, Iași, România
Casa Poeziei Invitați: Radu Andriescu, Svetlana Cârstean Moderator: Răzvan Țupa

5:00 PM
Masă rotundă: „Romanul: autobiografie și ficțiune”
4 octombrie – 5:00 pm – 6:30 pm
Institutul Francez Iaşi, Galeria „B. Fondane”, French Institute CP 207, OP 1 Bulevardul Carol I 26 Iași 700750, Iași, România
Masă rotundă: „Romanul: autobiografie și ficțiune” Invitați: Nicolas Clément, Mihai Radu Moderator: Adrian G. Romila Eveniment organizat în parteneriat cu Institutul Francez Iași

6:00 PM
Scriitori în centru
4 octombrie – 6:00 pm – 8:00 pm
Casa FILIT, Piața Palat Iași, Iași, România
„Scriitori în centru” Invitați: Patrick McGuinness, Adina Rosetti, Adrian Schiop Moderator: Bogdan Crețu

Casa Poeziei
4 octombrie – 6:00 pm – 7:30 pm
Casa „Dosoftei”, Strada Anastasie Panu 54 Iași 700019, Iași, România
Casa Poeziei Invitați: Radu Vancu, Florin Dan Prodan Moderatoare: Elena Vlădăreanu

8:00 PM
Serile FILIT: Întâlnire cu Mircea Cărtărescu
4 octombrie – 8:00 pm – 9:30 pm
Teatrul Național „Vasile Alecsandri” Iași, Sala Mare, Strada Agatha Bârsescu 18 Iași 700074, Iași, România
Serile FILIT: Întâlnire cu Mircea Cărtărescu Moderator: Cezar-Paul Bădescu Prezintă: Cătălin Sava (TVR)

10:00 PM
Concert – Alexandrina & Band
4 octombrie – 10:00 pm – 11:30 pm
Teatrul Național „Vasile Alecsandri” Iași, Sala Mare, Strada Agatha Bârsescu 18 Iași 700074, Iași, România
Spectacol – Alexandrina & Band

10:30 PM
„Noaptea Albă a Poeziei” – NAP 2
4 octombrie – 10:30 pm – 4:00 am
Casa FILIT, Piața Palat Iași, Iași, România
„Noaptea Albă a Poeziei” – NAP 2 Invitați: Constantin Acosmei, Radu Andriescu, Liviu Antonesei, Michael Astner, Svetlana Cârstean, Mariana Codruț, Emilian Galaicu-Păun, Bogdan Ghiu, Adela Greceanu, Nora Iuga, Florin Dan Prodan, Nicolae Prelipceanu, Dan Sociu, Octavian Soviany, Aleksandar Stoicovici, Krista Szöcs, Radu Șerban, Radu Vancu, Elena Vlădăreanu, Răzvan Țupa Moderatori: Corina Bernic, Silviu Dancu Concert

 

Duminică, 5 octombrie

11:00 AM
„Romanul de debut”, lecturi publice, întâlnire cu autorul
5 octombrie – 11:00 am – 12:30 pm
Librăria „Librarium” Palas, Palas Mall, nivel -1 Strada Palas 7A, Iași, România
„Romanul de debut”, lecturi publice, întâlnire cu autorul Invitat: Mihai Radu Moderatoare: Roxana Patraș Eveniment organizat în parteneriat cu Institutul Francez Iași

12:00 PM
Întâlnirile Clubului „Logos”
5 octombrie – 12:00 pm – 2:00 pm
Galeriile „Pod-Pogor”, Bulevardul Carol I Strada Vasile Pogor Iași 700110, Iași, România
Întâlnirile Clubului „Logos” Invitați: Monika Peetz, Mircea Diaconu Moderatoare: Serinella Zara

Întâlnirile Alecart
5 octombrie – 12:00 pm – 2:00 pm
Casa Balș, Sala „Caudella”, Str. Cuza Voda, 29, Iasi, Iasi, 700038, Iași, România
„Întâlnirile Alecart” Invitați: Patrick McGuinness, Matei Vișniec Moderatori: Emil Munteanu, Nicoleta Munteanu

Scriitori în centru
5 octombrie – 12:00 pm – 2:00 pm
Casa FILIT, Piața Palat Iași, Iași, România
„Scriitori în centru” Invitați: Marin Mălaicu-Hondrari, Cătălin Dorian Florescu, Radu Părpăuță Moderatoare: Cristina Chevereșan

2:00 PM
Scriitori în centru
5 octombrie – 2:00 pm – 4:00 pm
Casa FILIT, Piața Palat Iași, Iași, România

„Scriitori în centru” Invitați: Oksana Zabușko, Lavinia Braniște, Cătălin Mihuleac Moderatoare: Luminița Corneanu

4:00 PM
Casa Poeziei
5 octombrie – 4:00 pm – 5:30 pm
Casa „Dosoftei”, Strada Anastasie Panu 54 Iași 700019, Iași, România
Casa Poeziei Invitați: Nicolae Prelipceanu, Bogdan Ghiu Moderator: Robert Șerban

Scriitori în centru
5 octombrie – 4:00 pm – 6:00 pm
Casa FILIT, Piața Palat Iași, Iași, România
„Scriitori în centru” Invitați: James Meek, Magda Cârneci, Mircea Diaconu Moderator: Bogdan Crețu

6:00 PM
Casa Poeziei
5 octombrie – 6:00 pm – 7:30 pm
Casa „Dosoftei”, Strada Anastasie Panu 54 Iași 700019, Iași, România
Casa Poeziei Invitați: Michael Astner, Krista Szöcs Moderator: Doris Mironescu

Serile FILIT: Întâlnire cu Norman Manea
5 octombrie – 6:00 pm – 7:30 pm
Teatrul Național „Vasile Alecsandri” Iași, Sala Mare, Strada Agatha Bârsescu 18 Iași 700074, Iași, România
Serile FILIT: Întâlnire cu Norman Manea Invitat: Edward Hirsch Moderator: Emil Hurezeanu Prezintă: Cătălin Sava (TVR)

7:30 PM
Încheierea seriilor de lecturi de poezie FILIT 2
5 octombrie – 7:30 pm – 8:00 pm
Casa „Dosoftei”, Strada Anastasie Panu 54 Iași 700019, Iași, România
Casa Poeziei – discuții cu autorii invitați, muzică, încheierea seriilor de lecturi de poezie FILIT 2 Moderatori: Corina Bernic, Silviu Dancu

 

Evenimente permanente

1-5 octombrie (în intervalul 10:00-17:00)

Muzeul „Vasile Pogor”

Expoziția „Rembrandt”, expoziție de gravuri originale (Sfinții, Vechiul Testament, Noul Testament)

Coordonatori: Amelia Gheorghiță, Iulian Pruteanu

Expoziție organizată de Muzeul Literaturii Române Iași

 

1-5 octombrie (în intervalul 10:00-17:00)

Muzeul „Ion Creangă”

Expoziția „Copilăria părinților noștri”

Coordonatori: Corina Mocanu-Irimiță, Iulian Pruteanu

Expoziție organizată de Muzeul Literaturii Române Iași în parteneriat cu Asociația „Patrimoniu pentru comunitate” Iași, Asociația „CulturEst” Botoșani și Rotary Club Iași Curtea Domnească

 

1-5 octombrie (în intervalul 10:00-22:00)

Casa FILIT

Expoziția de fotografie „Sticle pentru minte, inimă și literatură”

Artiști: Ion Barbu și Mihai Barbu

 

1-5 octombrie (în intervalul 12:00-19:00)

Casa FILIT

„Scrie-ți povestea în Iași”, atelier de scriere creativă

Coordonator: Andreea Banciu

Atelier organizat de revista „SemneBune”

 

1-5 octombrie (în intervalul 10:00-22:00)

Casa FILIT

Expoziție de reviste tinere

Coordonatori: Corina Gologoț, Alex Plămadă

Expoziție organizată de revista „Phénix”

 

1-5 octombrie (în intervalul 10.00-17.00)

Muzeul„Mihai Eminescu”, Colecția Istoria Teatrului Românesc, Parc Copou

Expoziția „Iscălituri celebre în fondul documentar al Muzeului Literaturii Române Iași”

Coordonator: Laura Terente

Muzeul „Mihai Eminescu”, Colecția Istoria Teatrului Românesc

 

1-5 octombrie (în intervalul 10:00-18:00)

Camera de Comerț Iași, Copou

Expoziția „Literatura secretă”, expoziție tematică de carte din Fondul Secret / FOND „S” SPECIAL al Bibliotecii Județene „Gh. Asachi” Iași (publicații interzise în perioada regimului comunist)

Coordonator: Mihaela Morariu

Expoziție organizată de Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași și Camera de Comerț Iași

 

1-5 octombrie (în intervalul 10:00-18:00)

Casa Balș, Galeria „Universitas”

Expoziția „Basme REconstruite”, expoziție de ilustrație de carte și carte obiect de artă

Coordonatori: prof. univ. dr. Atena Elena Simionescu, prof. univ. dr. Dragoș Pătrașcu

Expoziție organizată de Universitatea de Arte „George Enescu” Iași

 

1-5 octombrie

Ateneul Tătărași

Expoziția de fotografie „Teatrul și marii dramaturgi români”

Vernisaj: 1 octombrie 2014, ora 17.00

Coordonator: Iuliana Stavarachi

Expoziție organizată de Ateneul Tătărași

 

3-5 octombrie

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” Iași, Sala Pașilor Pierduți

„Salonul de carte Bookfest în cadrul FILIT”, ediția a II-a

Salon organizat de Asociația Editorilor din România

 

„Casa Poeziei” la FILIT 2014

Festivalul Internaţional de Literatură şi Traducere Iaşi (FILIT), ce se va desfăşura în perioada 1-5 octombrie, va avea anul acesta o nouă secţiune: „Casa Poeziei”. 20 dintre cei mai importanţi poeţi români se vor întâlni cu publicul în fiecare zi de festival la Casa Dosoftei, locul-emblemă în care a funcţionat în secolul al XVII-lea prima tiparniţă din Moldova. De asemenea, în urma succesului de anul trecut, va fi continuat proiectul „Noaptea Albă a Poeziei” (NAP 2).

Cei 20 de invitaţi vor susţine lecturi în Casa Poeziei. Este vorba despre unele dintre cele mai importante voci ale poeziei contemporane româneşti – de la autori care au debutat în anii ’60 şi au devenit apoi nume mari ale literaturii noastre, până la tineri scriitori care s-au afirmat în ultimii ani.

Poeţii care vor citi în acest an la FILIT sunt: Constantin Acosmei, Radu AndriescuLiviu AntoneseiMichael AstnerSvetlana CârsteanMariana CodruţEmilian Galaicu-PăunBogdan GhiuAdela GreceanuNora IugaFlorin Dan ProdanNicolae PrelipceanuDan SociuOctavian SovianyAleksandar StoicoviciKrista SzöcsRobert ȘerbanRadu VancuElena VlădăreanuRăzvan Țupa.

Lecturile autorilor, proiecţiile video, audio şi documentarele vor însemna în acelaşi timp şi modalităţi de a pune faţă în faţă diverse stiluri şi limbaje literare şi tocmai din acest motiv poeţii invitaţi vor fi la rândul lor moderatori”, afirmă Corina Bernic, coordonatorul Casei Poeziei şi a Nopţii Albe a Poeziei.

În debutul evenimentelor de la „Casa Poeziei”, miercuri, 1 octombrie, va fi prezentat şi documentarul realizat de artistul vizual ieşean Matei Benejaru, care îl surprinde pe poetul Emil Brumaru reîntors în Dolhasca, loc în care a profesat ca medic şi a scris poezie între anii 1963 şi 1975. Apoi s-a stabilit la Iaşi şi nu a mai revenit la Dolhasca până în momentul filmărilor. Intitulat Zidul lui J.O., filmul este o producţie a Centrului de Fotografie Contemporană şi a Muzeului Literaturii Române Iaşi, cu o temă muzicală compusă şi interpretată de Bogdan Chiroşcă. Consultantul literar al filmului este Doris Mironescu.

Dat fiind succesul îmbucurător al nopţii de poezie din ediţia precedentă, alături de Casa FILIT am clădit şi o Casă a Poeziei, dedicată lecturilor zilnice de poezie şi socializării literare. Suntem tot mai îndreptăţiţi să spunem că FILIT este un festival profesionist, puternic, cu identitate bine conturată, care s-a bucurat de recunoaştere internaţională încă de la prima ediţie şi care pune Iaţul pe harta culturală a Europei. Un festival pe care trecutul literar al urbei şi cititorii actuali îl merită din plin”, a declarat Dan Lungu, Managerul FILIT şi Directorul Muzeului Literaturii Române Iaşi.

A doua ediţie a „Nopţii Albe a Poeziei” (NAP 2) va avea loc sâmbătă, 4 octombrie, în Casa FILIT, începând cu ora 22.00 şi îi va avea ca moderatori pe scriitorii Corina Bernic, iniţiatoarea şi coordonatoarea proiectului, şi Silviu Dancu. NAP2 este gândit ca un maraton de poezie la care vor participa toţi autorii invitaţi şi care se va încheia cu un concert special al trupei KUMM.

Salonul de Carte Bookfest

Salonul de Carte Bookfest va avea loc, pentru al doilea an consecutiv, în cadrul Festivalului Internațional de Literatură și Traducere Iași, ajuns în 2014 la cea de-a doua ediție. Astfel, între 3 și 5 octombrie, în Sala Pașilor Pierduți de la Universitatea “Alexandru Ioan Cuza”, publicul ieșean va avea acces la oferta de carte a celor mai importante edituri din România și va putea participa la evenimente ale căror protagoniști vor fi autorii invitați în cadrul FILIT, dar și oaspeți speciali ai expozanților Bookfest.

La standurile Bookfest, vizitatorii vor putea alege titluri cu reduceri atractive din oferta bogată a unora dintre cele mai de succes edituri din România: Humanitas, Litera, Polirom, Curtea Veche Publishing, Rao, Trei, Corint, Nemira, Herald, Eikon, Okian și multe altele. Accesul publicului va fi gratuit la toate evenimentele din cadrul Bookfest, precum și la proiecțiile din cadrul Cinematografului de artă Bookfest.

Bookfest Iași merge și în acest an de mână cu Festivalul Internațional de Literatură și Traducere, aflat și el la a doua ediție. „Parteneriatul pe care l-am început anul trecut a fost pentru public beneficiul cel mai important al acestor câteva zile în care la Iași se conturează în fiecare toamnă Capitala Literaturii din România”, a declarat Mihai Mitrică, directorul Asociației Editorilor din România.

salonul de carte bookfest filit 2014

Salonul de Carte Bookfest Iași face parte din seria de ediții locale ale celui mai important eveniment expozițional de carte din România; Bookfest mai are ediții locale la Timișoara, Tîrgu Mureș și Cluj-Napoca (16-19 octombrie).

Bookfest este cel mai important salon de carte din România şi singurul eveniment al industriei editoriale care a reuşit să capete o dimensiune internaţională marcantă. La Salonul Internațional de Carte Bookfest de anul acesta  (București, 28 mai – 1 iunie 2014) au luat parte circa 100.000 de vizitatori, având loc peste 300 de evenimente (lansări, dezbateri, colocvii, concerte, ateliere, evenimente pentru copii, proiecţii cinematografice şi evenimente interactive). Invitat de onoare al acestei ediții a fost Polonia, fiind prezente nume precum Danuta Wałęsa, Małgorzata Rejmer, Paweł Huelle, Dorota Masłowska, în atenția publicului fiind și cei patru laureaţi polonezi ai premiului Nobel pentru literatură – Henryk Sienkiewicz (1905), Władysław Reymont (1924), Czesław Miłosz (1980) şi Wisława Szymborska (1996).

„Scriitorii printre liceeni”, „Premiul liceenilor pentru cea mai îndrăgită carte apărută în 2013” şi “Ziua liberă pentru lectură” – proiecte susţinute de Inspectoratul Şcolar Judeţean Iaşi în cadrul FILIT pentru al doilea an consecutiv

Festivalul Internaţional de Literatură şi Traducere Iaşi (1-5 octombrie 2014) se bucură şi în acest an de parteneriatul extrem de generos al Inspectoratului Şcolar Judeţean Iaşi. Datorită acestuia vor fi posibile, ca şi în 2013, “Întâlnirile în licee” ale marilor scriitori cu publicul şcolar, decernarea Premiului liceenilor pentru cea mai îndrăgită carte apărută în 2013. De asemenea, 3 octombrie va fi zi liberă pentru elevii din clasele liceale pentru a putea participa la evenimentele din cadrul FILIT.

Redăm mai jos comunicatul de presă al Inspectoratului Şcolar Judeţean Iaşi privitor la colaborarea cu FILIT 2014:

Cultură, cărți și educație

Ediția a II-a a Festivalului Internațional de Literatură și Traducere oferă contextul ideal pentru continuarea celor două proiecte lansate de Inspectoratul Școlar Județean Iași, care s-au bucurat de un real succes în rândul elevilor și de aprecierea publicului: întâlniri între scriitori, liceeni și profesori de literatură în școli ieșene și decernarea Premiului liceenilor pentru cea mai îndrăgită carte apărută în 2013.

Scriitorii în școli – întâlnirile între scriitori, liceeni și profesori de literatură au loc în 10 colegii și licee ieșene, care susțin evenimentele din punct de vedere financiar și logistic: la Colegiul „Mihai Eminescu”, Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri”, Colegiul „Costache Negruzzi”, Liceul de Informatică „Gr. Moisil”, Colegiul Național, Colegiul Național ”Emil Racoviță”, Colegiul „Garabet Ibrăileanu”, Liceul Teoretic „Miron Costin” și la Liceul Teoretic „Dimitrie Cantemir”. Sute de elevi se vor bucura de întâlniri cu scriitori precum Mircea Cărtărescu, Marta Petreu, Simona Sora, Magda Cârneci sau Ion Vianu – ocazie unică de a intra într-un dialog spontan, dicolo de granițele cărților.

Premiul liceenilor pentru cea mai îndrăgită carte apărută în 2013* va fi decernat în cadrul festivității de închidere a festivalului. 5 romane vor fi ierarhizate de un juriu alcătuit din 24 de elevi pasionați de lectură din clasele XI-XII, din opt unități de învățământ. Jurizarea va fi realizată pe baza unei grile de judecare valorică a textului, concepută sub discreta coordonare a unor prestigioși profesori de limba și literatura română din școlile implicate. Premiul va fi decernat romanului câștigător în urma votului elevilor.

„Considerăm că implicarea elevilor ieșeni în amplele manifestări oferite de FILIT are drept obiectiv deschiderea receptivității acestora față de cultură, formarea gustului estetic și a posibilităților de a formula judecăți de valoare, implicarea în experiențe autentice de lectură și de comunicare în contextul fenomenului literar contemporan, dar și susținerea dialogului viu și constructiv între tineri și scriitori, cu profesioniști ai cărții, personalități ale literaturii postmoderne reunite la Iași, pe teme de creație artistică și traducere, filosofie a culturii, estetică. De aceea, în acest context generos și provocator pentru cultură și spirit, ziua de vineri, 3 octombrie 2014, va fi, pentru elevii din clasele liceale, o zi liberă, destinată cărților, în ambianța culturală a Copoului, în cadrul unui prestigios târg de carte, moment în care liceenii pot trăi experiențe culturale noi și bucuria reîntâlnirii cu lumea cărților, într-un oraș în care literatura este aproape un sinonim al istoriei sale și o stare de spirit trăită cu aceeași vibrație în timpurile actuale. FILIT înseamnă carte, lectură, cultură, iar generația tânără trebuie să crească în spiritul acestor valori.”, a declarat prof. dr. Camelia Gavrilă, Inspector Școlar General al I.Ș.J. Iași.

*Nominalizările din acest an ale juriului Premiul liceenilor pentru cea mai îndrăgită carte apărută în 2013 sunt:
  • Matei Vişniec, Negustorul de începuturi de roman, Editura Cartea Românească
  • Ruxandra Cesereanu, Un singur cer deasupra lor, Editura Polirom
  • Liliana Corobca, Kinderland, Editura Cartea Românească
  • Ioan T. Morar, Negru și roșu, Editura Polirom
  • Varujan Vosganian, Jocul celor o sută de frunze, Editura Polirom

Transport gratuit Bucureşti-Iaşi (şi retur) pentru publicul FILIT prin platforma de rezervări online!

Festivalul Internaţional de Literatură şi Traducere Iaşi (FILIT) asigură pentru ediţia 2014 transferuri gratuite între Bucureşti şi Iaşi (şi retur) începând din 1 octombrie. Cursele sunt destinate publicului festivalului din Capitală pentru a putea participa la evenimentele FILIT din perioada 1-5 octombrie.

Lista şi programul curselor speciale FILIT:

  • Cursă autocar București – Iași – 01.10.2014 – 7:00
  • Cursă autocar Iași – București – 01.10.2014 – 23:30
  • Cursă autocar București – Iași – 02.10.2014 – 7:00
  • Cursă autocar Iași – București – 02.10.2014 – 23:30
  • Cursă autocar București – Iași – 03.10.2014 – 7:00
  • Cursă autocar Iași – București – 03.10.2014 – 23:30
  • Cursă autocar București – Iași – 04.10.2014 – 7:00
  • Cursă autocar Iași – București – 04.10.2014 – 23:30
  • Cursă autocar București – Iași – 05.10.2014 – 7:00
  • Cursă autocar Iași – București – 05.10.2014 – 23:30
  • Cursă autocar Iași – București – 06.10.2014 – 23:30
Pe site-ul transportatorului oficial al FILIT, Travis Tourism, a fost creată o secţiune specială de rezervări online la adresa:http://travis.ro/filit-iasi/events/.

Accesând site-ul amintit puteţi selecta cursa FILIT dorită şi completa un formular de rezervare.

Travis Tourism face o serie de precizări pentru cei care doresc să beneficieze de această facilitate:

„Cursele de transfer cu plecare din Iași puse la dispoziție de către festival sunt disponibile doar pentru persoanele care au sosit la Iași utilizând această facilitate. Rezervările pentru retur sunt valabile doar în condițiile prezentării la cursa de sosire la Iași.

Toate rezervările care nu respectă aceste condiții vor fi anulate.

Cursă de autocar oferită gratuit publicului Festivalului Internațional de Literatură și Traducere Iași.

Pentru a beneficia de transportul gratuit oferit de către Festivalul Internațional de Literatură și Traducere, vă rugăm să prezentați la îmbarcare un volum al unuia dintre autorii care sunt invitați la această primă ediție a festivalului.

Stația de îmbarcare din Iași se găsește în apropiere de Casa Dosoftei.

Stația finala de oprire este la București, în Piața Constituției.

Vă rugăm să respectați faptul că pe parcurs nu se vor face alte opriri în afara celor planificate de către organizatori.”

Venue

Unnamed Venue
Iași, România + Google Map

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?