MIERCURI, 21 Noiembrie, ORA 17:00
Lansare de carte : “Filosofia si practica buddhismului tibetan” – DALAI LAMA, “Introducere in Tantra” – LAMA YESHE, colectia TANTRA
Moderator : Vlad Doroican
INVITATI: Vlad Sovarel (coordonator), Daniela Andreescu (traducator, coach), Mihai Popa Radu (director Centrul Seeds for Happiness)
*Recital boluri tibetane: Joel Silva (Portugalia)
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
JOI, 22 Noiembrie, ORELE 14:30 -16:00
Decernarea premiilor “Librarul Iscusit” , Ceainaria Gadeamus nivel 3.20
Moderator: Vlad Doroican & Justina Scrima
INVITATI: Organizatorii si participantii la concursul „Librarul Iscusit”, directori de retele/librarii, specialisti in domeniul cartii.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
JOI, 22 Noiembrie, ORA 17:00
Lansare de carte : “Prajna Paramita Sutra – Sutra despre perfectiunea intelepciunii “, colectia PRINCEPS
Moderator: Aurelian Scrima
Invitati: Mircea Alin Tocaciu (traducator), Mihai Popa Radu (director Centrul Seeds for Happiness)
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
VINERI, 23 Noiembrie, ORA 15:00
Lansarea colectiei ARHETIP
“Religii australiene” – MIRCEA ELIADE, “Gandirea religioasa greaca” – GILBERT MURRAY, “Istoria Daoismului” – ISABELLE ROBINET, “Calea spre Nirvana” – LOUISE DE LA VALLEE POUSSIN
Moderator : Aurelian Scrima
INVITATI: Valentin Protopopescu (realizator emisiune “Texte si pretexte”)
*Recital muzical Bach: Andra Tapurica
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
VINERI, 23 Noiembrie, ORA 16:00
Lansare de carte : “Ab Initio, Hiram talmacind ucenicului” , colectia ESOTERICA
Moderator: Aurelian Scrima
INVITATI: Dan Mircea Cipariu, Gelu Voican Voiculescu, Marius Vasileanu
*Recital muzical Mozart: Andra Tapurica
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
VINERI, 23 Noiembrie, ORA 18:00
Lansare de carte : ” Obarsia luminii – Islamul siit in texte alese”(Allamah Tabataba’i), “Calea vorbirii alese (NAHG AL-BALAGA)” – ALI BIN ABI TALIB, “Poeme Persane” – OMAR KHAYYAM, RUMI, HAFEZ, SAADI, etc., colectia PRINCEPS
Moderator: Aurelian Scrima
INVITATI: Prof. univ. dr. George Grigore, Prof. Teodoru Ghiondea, Membri ai Ambasadei Iranului, Asociatia culturala Poarta Cunoasterii.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
SAMBATA, 24 Noiembrie, ORA 14:00
Lansare de carte: “Sinele de doua milioane de ani” – ANTHONY STEVENS, colectia JUNGIANA
Invitati: Prof. univ. dr. Lavinia Barlogeanu, Gabriela Deniz – psiholog
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
SAMBATA, 24 Noiembrie, ORA 16:00
Mexicul retrait de Vasile Andru
“Mituri precolumbiene (Mexic – America Centrala – Peru) ” de LEWIS SPENCE , “Tamoanchan si Tlalocan – Topografie sacra in Mesoamerica “, LOPEZ ALFREDO AUSTIN , colectia Cultura si Civilizatie
Moderator: Aurelian Scrima
INVITATI: Vasile Andru – scriitor
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
DUMINICA, 25 Noiembrie, ora 14:00
Inchiderea campaniei “Te asteptam in librarie” si extragerea premiilor din Tombola, moment muzical Anda Dimtriu & Friends.
Moderator: Vlad Doroican & Justina Scrima